Bielizna

Zespół zaczął swoją działalność w połowie lat 80 w Gdańsku i od razu został zaliczony do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Założycielami zespołu byli dwaj znajomi z politechniki gdańskiej - Jarosław Janiszewski oraz Jarosław Figura. Grupa początkowo używała nazwy „Bielizna Goeringa”, potem muzycy skrócili ją do „Bielizna G.”, w końcu została obecna nazwa.

Już pierwsza „radiowa” kompozycja pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Debiutancka płyta pt. „Taniec Lekkich Goryli” została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych. Kolejne wydawnictwa – „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”; „Tag”; „Pani Jola”; ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem Doktor Granat pt. ” Świadkowie Rocka”.

Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej. Doktor prowadził wiele niestandardowych imprez – od koncertów w Jarocinie po programy telewizyjne (Rock Noc). W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W Dzikim Kraju”. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. „Zimny Wiatr” uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej. W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”. Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań dziwnych osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą. Płytę promowały single „Kurt Cobain”, „Kolumbowie znad Wisły” oraz „Wściekły Jad”, do których „obrazki” można obejrzeć na Facebooku. Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę osobników oczekujących na niebanalną werbalno-rockandrollową przygodę. W bieżącym roku, po 25 latach, ukazała się kompaktowa wersja płyty pt. ”Tag”, która dotychczas była dostępna jedynie na kasecie.

Obecnie zespół pracuje nad materiałem nazwanym roboczo „Epitafium dla Piotra S.” – 12 minutowa kompozycja będzie hołdem złożonym człowiekowi, który podpalił się protestując przeciwko polityce tzw. „dobrej zmiany”. W roku przyszłym ukaże się DVD prezentującym Bieliznę na żywo. Bielizna gra w składzie Wojciech Hinz – gitara Krzysztof Stachura – gitara Jarek Figura – bas Andrzej Jarmakowicz – perkusja Jarek Janiszewski – śpiew

MEDIA

Wiernie Ze Sztuką / Artyści